Sunday, June 26, 2016

გეგმა

1.        
გაკვეთილის მთავარი თემა
ასო-ბგერა „ყ ’’ და „ჩ’’
2.        
სწავლების საფეხური
დაწყებითი საფეხური,  I კლასი
3.        
საგანი / ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლის სახელი და გვარი
ქართული ენა
მარინა ჩრაღიან
4.        
მოსწავლეთა პროფილი
 16 მოსწავლე,
არცერთი მოსწავლე არ არის სპეალური  საგანმანათებლო საჭიროების მქონე
5.        
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
დაისწავლიან  ასო-ბგერა’’ ყ-ს“ და ’’ჩ’’-ს
შეძლებენ წინა ასოების გამოთქმას
6.        
გაკვეთილის მიზნები
1.ახალი ასოს დასწავლა ;წერა  და კითხვა
2.ასო სწორად გამოთქმა ;
3.ნაცნობი ასოებით  ახალი სიტყვების წარმოება ;
4.ახალი ლექსიკის შესწავლა, სიტყვის ხმოვანი და ორთოგრაფიული ხატის ანალიზი სინთეზი; სიტყვების, მოკლე წინადადებების წაკითხვა, ლექსების და ენის გასატეხების შესწავლა, ასოს მოხაზვა.
7.        
ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი შედეგები და ინდიკატორები
ქ.მ.I. 1. მოსწავლე მონაწილეობს მარტივ ინტერაქციაში.
2.მოსწავლე კითხვების დახმარებით აღწერს სურათს.
3მოსწავლე იყენებს ლაპარაკიბს .
4.მოსწავლე იძენს კითხვისთვის აუცილებელ უნარ-ჩვევებს.
5.მოსწავლე იძენს კითხვის სტრატეგიებს. 6.მოსწავლე ნაწერიდან ან ნაბეჭდიდან გადაწერს სიტყვებს,ასოებს.
8.        
წინასწარი ცოდნა
1.იციან წინა ასო ბგერები.
2.იწარმოებენ მარტივ სიტყვებს კითხულობენ და გამოთქვამენ.
3.ადარებენ ნაცნობ ასოებს
იციან მომდევნო და წინა ასოები.
9.        
შეფასების საგანი და პროცედურები
მოსწავლეებს შევაფასებ შეფასების რუბრიკის მიხედვით
10.    
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
I კლასის ქართული ენა I დონე თამარ ჯაყელი და სხვა ავტორებით; სამუშაო რვეული, ბუკი, ფანქარი,
დაფა, ცარცი,სურათები,მოძრავი ანბანი.
11.    
გაკვეთილის მსვლელობა / საკლასო მენეჯმენტი
·      გაკვეთილის ხანგრძლივობა  - 35  წთ;
·      გაკვეთილის დაწყებიდან 15 წთ-ის შემდეგ ფიზიკური აქტივობა - 5 წთ.
·      მოსწავლეებს ვამუშავებ ბუკებში - ქამაბუკი (საგანმანათლებლო რესურსი)
A ფაზა - 7 წთ.
·      საორგანიზაციო მომენტი;
·      მოსწავლეთა ცოდნის შემოწმება - წინა მასალის გახსენება - კითხვა-პასუხის ფორმატით.
აქტივობა 1
·        ნასწავლი ასოების მიხედვით სიტყვების შექმნა და გამოთქმა.
B ფაზა -16 წუთი
აქტივობა 2
·        ასოს პოვნა ანბანში:
·        სიტყვების ბგერებად დაშლა და ბგერების  სიტყვებად გამთლიანება. ყვავი, ბაყაყი, ყაყაჩო.
·        მოძრავი ანბანით მუშაობა.
·        სავარჯიშო ტექსტში(ყვავი     ჩაი) ხმამაღლა კითხვა.
·        ენის გასატეხების თქმა.
·        ჩვენება როგორ იწერება ასო.

აქტივობა 3
·        სახელმძღვანელოზე მუშაობა - გვ. 47,
·      მუშაობა ბუკებში - ქამაბუკი (საგანმანათლებლო რესურსი)
·      მუშაობა სამუშაო რვეულში -გვ,77,

C ფაზა - 7 წუთი
·   ახალი მასალის განმტკიცება  კითხვა-პასუხი;
·   ავარჯიშო 14 ,5, 6.
o  მოძებნე, გააფერადე და დათვალე.
o  დააკვირდი, შეადარე და შეავსე.
o  დააკვირდი და შეაერთე.


·   გაკვეთილის შედეგების შეჯამება
მოსწავლეთა განმავითარებელი შეფასება
o  მოსწავლეთა თვითშეფასება - მოსწავლეები თავიანთ აქტიურობას გაკვეთილზე შეაფასებენ სმაილებით;
o  მოსწავლეთა შეფასება შეფასების რუბრიკის  მიხედვით (იხ. შეფასების რუბრიკა).

1 comment: